Stadion Śląski może być Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym

Zarząd Województwa rozpoczął rozmowy z Ministrem Sportu i Turystyki dotyczące jak najlepszego wykorzystania Stadionu Śląskiego do zawodów lekkoatletycznych

W Warszawie członek Zarządu Województwa Śląskiego Kazimierz Karolczak spotkał się z ministrem Witoldem Bańką i przedstawił koncepcję funkcjonowania Śtadionu Śląskiego jako Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego.

„Kilka lat temu kiedy decydowaliśmy o tym, że Stadion Śląski będzie wzbogacony o funkcję lekkoatletyczną, myśleliśmy o jego przyszłości i zastosowaniu. Deklaracja ministra, by stadion mógł być narodowym stadionem lekkoatletycznym, bardzo nas cieszy i potwierdza słuszność podjętej wtedy decyzji. Jest za wcześnie, by już teraz mówić o konkretnych propozycjach, ale jesteśmy przekonani, że z chwilą oddania obiektu do użytku kalendarz imprez, oczywiście nie tylko tych sportowych, zapełni się”, powiedział po spotkaniu Kazimierz Karolczak.

Modernizowany Stadion Śląski jest przygotowywany do organizacji zawodów lekkoatletycznych rangi krajowej i międzynarodowej. Powstanie 9. torowa bieżnia oraz zaplecze rozgrzewkowo-treningowe.

W 2014 roku spółka Stadion Śląski zawarła porozumienie z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Jego celem jest określenie wzajemnych dążeń w zakresie wykorzystania przez związek kompleksu wraz z zapleczem rozgrzewkowo-treningowym.

Wśród priorytetów współpracy jest udostępnienie obiektu na zasadzie pierwszeństwa do treningów i zawodów organizowanych przez PZLA. W tym wypadku chodzi nie tylko o stadion główny, z bieżnią, murawą i resztą infrastruktury, ale i zaplecze rozgrzewkowo-treningowe, rzutnię do rzutów długich, bazę noclegową oraz pomieszczenia siłowni, odnowy biologicznej itp.

Obiekt ma być udostępniony także na potrzeby krajowych i międzynarodowych imprez sportowych. PZLA zobowiązał się do uwzględnienia obiektu przy wyborze miejsca organizacji imprez nie tylko rangi krajowej, ale również tych międzynarodowych, tj. Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata oraz zawodów tej rangi w kategoriach juniorskich.

Związek zobowiązał się ponadto do uruchomienia na obiekcie Ośrodka Szkolenia Mistrzowskiego i organizacji zgrupowań sportowych.

Linki do stron zewnętrznych
Stadion Śląski. Finał prac nad zadaszeniem (zdjęcia)