Stadion na ostatniej prostej

Plik Plik

Pozostał niespełna rok na dokończenie jednej z największych inwestycji województwa – Stadionu Śląskiego w Chorzowie

"Wierzę, że we wrześniu przyszłego roku ten stadion odżyje na nowo. Na pewno będą tu gościć duże wydarzenia, nie tylko sportowe, bo Stadion Śląski jest znany także z wielkich koncertów muzycznych gwiazd i to znów będzie największa koncertowa arena w Polsce. Wprowadzamy funkcję lekkoatletyczną, unikatową w skali kraju i będziemy gotowi na organizowanie największych imprez lekkoatletycznych na świecie. Chcemy, by ten obiekt żył i pracował cały rok i by mogli tu trenować i szlifować formę przyszli mistrzowie” – powiedział marszałek Wojciech Saługa na konferencji prasowej, na której przedstawiono plany związane z funkcjonowaniem stadionu po jego otwarciu za rok.

Marszałek przypomniał m.in. o porozumieniu z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, które zakłada udostępnienie obiektu na zasadzie pierwszeństwa do treningów i zawodów organizowanych przez PZLA. Wykorzystaniem obiektu stadionu oraz tras w Parku Śląskim zainteresowany jest Polski Związek Biathlonu, w porozumieniu z którym powstaje strzelnica. Wojewódzka arena pozostanie także miejscem spektakularnych koncertów, wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych.

Konferencja była także okazją, by zaprezentować krzesełka, które zostaną zamontowane na największej arenie sportowej województwa. Ma ich być ok. 54 tys. W postępowaniu przetargowym został wyłoniony wykonawca- konsorcjum z firmą Nowy Styl sp. z o.o. jako liderem. „Dzisiaj podpisujemy umowę, w ciągu miesiąca wykonawca przedstawi projekty warsztatowe i rozpoczynamy produkcję krzeseł. Na pewno ich kolorystyka będzie w barwach województwa śląskiego i do początku czerwca przyszłego roku komplet krzeseł na stadionie zostanie zamontowany. Wybraliśmy krzesła o zdecydowanie lepszych parametrach jakościowych, wytrzymałościowych, trudno demontowalne i bardzo komfortowe” – powiedział Krzysztof Klimosz, prezes Stadionu Śląskiego.

Na identycznych krzesłach jak te, które zostaną zamontowane na wojewódzkiej arenie, siedzieli kibice w Nicei i Lyonie podczas Euro 2016. Krzesła - model „Abacus” - wykonane są z barwionego w masie polipropylenu, co gwarantuje trwałość koloru, a brak metalowych elementów sprawia, że są niezawodne w każdych warunkach atmosferycznych. Wartość wykonania, dostawy i montażu siedzisk wyniesie 10 mln 600 tys. zł.

Podczas konferencji odniesiono się również do kwestii finansowych związanych z budową Stadionu Śląskiego. „W 2013 roku Zarząd Województwa, po awarii zadaszenia, zdecydował się na wykonanie jego projektu zamiennego, aby podnieść standardy bezpieczeństwa na obiekcie. Zabezpieczono plac budowy i ogłoszono przetarg na zmieniony projekt. Łączny koszt dokończenia realizacji dachu zamknął się w kwocie 70 mln zł. Po odliczeniu 13 mln zł, które zostały z realizacji tego zadania przed awarią, łączna kwota różni się od zakładanej wówczas o 57 mln zł. Na przetargach dotyczących ogrodzenia, prac elektrycznych i kubaturowych zaoszczędziliśmy 13 mln zł, ale zdecydowaliśmy się też na nowe funkcjonalności: przebudowę strefy wejścia, dodatkowy obiekt szatniowy, podniesienie standardu funkcji hotelowej i przystosowanie obiektu do możliwości uprawiania biathlonu. Wyceniliśmy to na kolejne 23 mln zł. Kiedy sumujemy oszczędności i wydatki daje nam to kwotę 64 mln zł i o taką kwotę zwiększy się koszt przedsięwzięcia, a zatem stadion będzie nas kosztował 650 mln zł” – powiedział Kazimierz Karolczak, członek Zarządu Województwa.

Pod koniec lipca br. Urząd Marszałkowski ogłosił przetarg na kompleksowe wykonanie areny lekkoatletycznej wraz z niezbędnym wyposażeniem i infrastrukturą oraz murawą hybrydową na boisku piłkarskim.

Stadion Śląski czeka jeszcze na decyzję Ministra Sportu i Turystyki dotyczącą dofinansowania jego funkcji lekkoatletycznej. W grę wchodzi 10 mln zł dotacji. Infrastruktura lekkoatletyczna na obiekcie głównym Śląskiego ma obejmować 400-metrową bieżnię 9-torową, rów z wodą po wewnętrznej stronie w zakolu południowym, 6 piaskownic do skoku w dal i trójskoku, 2 rozbiegi do skoku wzwyż, 6 zeskoków do skoku o tyczce, 2 rzutnie do dysku i młota, 2 rzutnie do pchnięcia kulą oraz 2 rozbiegi do oszczepu. Do tego należy dodać zaplecze rozgrzewkowo-treningowe.

Ponadto planuje się realizacje nowych przedsięwzięć inwestycyjnych mających wzmocnić pierwotnie zaplanowane funkcje Stadionu Śląskiego i poprawić jego konkurencyjność. Za ok. 10,6 mln zł ma powstać tzw. strefa wejścia z hotelu, boisko treningowe z zadaszeniem, budynek z szatnią, administracją oraz strzelnicą. Na stadionie ma być zamontowane oświetlenie LED, aby zapewnić efektowną iluminację stadionu. Ponadto za ok. 12,3 mln planuje się zmodernizować zewnętrzną promenadę wokół stadionu oraz wykonać nową kanalizacje deszczową.

Podczas najbliższej sesji Sejmiku Zarząd Województwa wystąpi do radnych o zgodę na zaciągnięcie kredytu na dokończenie modernizacji stadionu w kwocie 64 mln zł. Prace modernizacyjne Stadionu Śląskiego mają się zakończyć w połowie 2017 roku. Potem kilka miesięcy potrwają wymagane procedury odbioru inwestycji.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik

Załączniki
Stadion Śląski - panorama [PDF 28,0MB]