Sejmik zgadza się na kredyt na Stadion Śląski

 Plik Plik

Samorząd Województwa zaciągnie 64 mln zł kredytu na dokończenie modernizacji Stadionu Śląskiego

Podczas sesji Sejmiku Województwa Śląskiego radni podęli uchwałę w sprawie kredytu na Stadion Śląski. Jest to związane głównie z planami realizacji nowych przedsięwzięć inwestycyjnych mających wzmocnić pierwotnie zaplanowane funkcje stadionu i poprawić jego konkurencyjność. W 2013 roku

Zarząd Województwa, po awarii zadaszenia, zdecydował się na wykonanie jego projektu zamiennego, aby podnieść standardy bezpieczeństwa obiektu. Zabezpieczono plac budowy i ogłoszono przetarg na zmieniony projekt. Łączny koszt dokończenia realizacji dachu zamknął się w kwocie 70 mln zł. Po odliczeniu 13 mln zł, które zostały z realizacji tego zadania przed awarią, łączna kwota różni się od zakładanej wówczas o 57 mln zł. Na przetargach dotyczących ogrodzenia, prac elektrycznych i kubaturowych zaoszczędzono 13 mln zł. Zarząd zdecydował też na nowe funkcjonalności: przebudowę strefy wejścia, dodatkowy obiekt szatniowy, podniesienie standardu funkcji hotelowej i przystosowanie obiektu do możliwości uprawiania biathlonu. Te prace mogą kosztować kolejne 23 mln zł. Z zsumowania oszczędności i wydatków wynika kwota 64 mln zł. Modernizacja Stadionu Śląskiego ma się zamknąć w III kwartale przyszłego roku, a jej całkowity koszt wyniesie ok. 650 mln zł. Stadion Śląski ma być nie tylko areną rozgrywek piłkarskich.

„My już dzisiaj myślimy, co dalej, jak wypełnić ten stadion treścią. To nie będzie tylko symboliczne otwarcie, warto również zastanowić się, jak zagospodarować ten obiekt. Czekamy na podpis ministra sportu i dofinansowanie do modernizacji stadionu w wysokości 10 mln zł. Ten stadion to nie tylko piłka nożna, marzy nam się, by ten obiekt był lekkoatletycznym stadionem narodowym i by mogli tu startować również biathloniści. Prowadzimy też rozmowy z Akademią Wychowania Fizycznego, by młodzi sportowcy mogli się szkolić na tym nowoczesnym obiekcie", powiedział marszałek Wojciech Saługa. 

Stadion Śląski obowiązuje porozumienie z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Zakłada ono udostępnienie obiektu na zasadzie pierwszeństwa do treningów i zawodów organizowanych przez PZLA. Wykorzystaniem obiektu stadionu oraz tras w Parku Śląskim zainteresowany jest Polski Związek Biathlonu, w porozumieniu z którym powstaje strzelnica. Wojewódzka arena pozostanie także miejscem spektakularnych koncertów, wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych.

„Będziemy zabiegać, by Stadion Śląski był lekkoatletycznym Stadionem Narodowym” – powiedział przed sesją Sejmiku Zbigniew Polakowski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Nie wykluczył, że na Śląskim może powstać także ośrodek szkoleniowy.

Plany ze Śląskim wiąże także Polski Związek Biathlonu. „Mamy pomysły na zagospodarowanie strzelnicy i obiektu. Chcemy, aby zostały utworzone trasy crossowe oraz nartorolkowe” – powiedział Stanisław Kępka, wiceprezes Polskiego Związku Biathlonu. Podkreślił także, że Śląski może być ośrodkiem szkoleniowym dla zawodników.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik Plik