Historia

50 lat historii sportu i nie tylko

Stadion Śląski, usytuowany w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, to największy tego typu obiekt sportowy w Polsce. Otwarty 22 lipca 1956 roku posiadał 80 tys. miejsc siedzących i dodatkowo 20 tysięcy miejsc stojących. W swojej 50 - letniej historii zapisał się złotymi zgłoskami w historii polskiego sportu.

Chociaż pierwszy mecz piłkarski rozegrany na otwarcie stadionu pomiędzy drużynami Polski i NRD przyniósł nam porażkę 0-2, a pierwsza bramka była golem samobójczym, to już 20 października 1957 roku Gerard Cieślik, jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego piłkarstwa, dwoma wspaniałymi golami zapewnił naszej narodowej drużynie piłkarskiej zwycięstwo nad ówczesną reprezentacją Związku Radzieckiego (2:1). To tutaj wiele lat później zespół Kazimierza Górskiego, pokonując Anglię (2:0, 6 czerwca 1973 r.) i Walię (3:0, 26 września 1973 r.), rozpoczął wspaniałą serię zakończoną zdobyciem trzeciego miejsca w Mistrzostwach Świata w RFN w 1974 r.

Również podopieczni Antoniego Piechniczka właśnie w Chorzowie zapewnili sobie awans do finałów Mistrzostw Świata w 1986 roku w Meksyku, remisując z reprezentacją Belgii (0:0, 11 września 1985).Wcześniej, 2 maja 1981 roku, zwycięstwo 1:0 w meczu z NRD w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata 1982 roku w Hiszpanii, dało początek pierwszemu awansowi do finałów pod wodzą trenera Piechniczka.

Meczami z Norwegią, a poźniej Ukrainą drużyna narodowa pod wodzą Jerzego Engela kończyła sukcesem eliminacje do Mistrzostw Świata Korea/Japonia 2002. Także Paweł Janas w eliminacjach do Mistrzostw Świata - Niemcy 2006 zawitał do Chorzowa, gdzie chociaż nieznacznie uległ Anglii 1-2 , to pokonując Austrię 3-2 był już tylko o krok od awansu do finałów.

Wiele wspaniałych chwil dostarczyły kibicom występy pucharowe naszych drużyn klubowych, z których najbardziej fascynujące były potyczki Górnika Zabrze z drużynami Austrii Wiedeń, londyńskim Tottenhamem, Duklą Praga, włoską AS Roma, Dynamem Kijów i Manchesterem United. W europejskich pucharach grały tutaj także drużyny Ruchu Chorzów, GKS Katowice i Polonii Bytom .

W swojej przebogatej historii Stadion Śląski gościł wiele gwiazd światowej i europejskiej piłki. Wśród nich byli m.in. Lew Jaszyn, Pele (25 maja 1960 r. "król futbolu" gościł w Chorzowie z drużyną Santosu), Di Stefano, Johan Cruyff czy Bobby Charlton. Do tego dochodzi oczywiście cała plejada polskich sław piłkarskich na czele z Cieślikiem, Oślizłą Lubańskim, Deyną, Lato, Szarmachem, Tomaszewskim, Bońkiem...

Rekord frekwencji - 120.000 widzów na chorzowskim "stutysięczniku" padł 18 września 1963 roku, kiedy Górnik Zabrze rozgrywał spotkanie w eliminacjach Pucharu Europy Mistrzów Krajowych z Austrią Wiedeń (1:0). Taka widownia już nigdy więcej nie zasiadła na tym obiekcie. Przebudowy i rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa znacznie zmniejszyły ilość miejsc na widowni. W chwili obecnej liczy ona 47.200 miejsc, przy czym trwająca modernizacja przewiduje jej dalszą rozbudowę, a przede wszystkim zrealizowanie jej zadaszenia.

Wiele wspaniałych wspomnień związanych ze Stadionem Śląskim mają także kibice żużla. Aż sześć razy odbywały się tu światowe finały indywidualne, drużynowe i par. W 1973 roku na torze tego stadionu polski żużlowiec, Jerzy Szczakiel zdobył złoty medal w indywidualnych Mistrzostwach Świata.

Dwukrotnie w latach 2002 -2003 organizowane były na Stadionie Śląskim zawody z cyklu Grand Prix na żużlu.

Warto pamiętać, że oprócz imprez piłkarskich i żużlowych mnóstwo emocji dostarczyli również kibicom lekkoatleci i kolarze. Obiekt gościł zresztą nie tylko sportowców, odbywały się na nim wielkie imprezy artystyczne. W ostatnim czasie Stadion stał się miejscem organizacji koncertów rockowych. Koncerty zespołów AC/DC i The Rolling Stones, ,Mettalica , Iron Maiden i U-2 były prawdziwą ucztą dla fanów muzyki.

W 1993 roku po meczu z Anglią Stadion Śląski został zamknięty i podjęta została decyzja o modernizacji obiektu. W jej efekcie stadion zyskał nowoczesny wizerunek, który stworzyły zmodernizowana i wyposażona w indywidualne krzesełka widownia zachodnia, a także po stronie wschodniej stadionu nowoczesna trybuna balkonowa, z 1600 zadaszonych miejsc dla VIP-ów . W chwili obecnej widownia Stadionu Śląskiego liczy 47 210 miejsc. Pod trybuną oddane zostały do użytkowania spełniające najwyższe standardy sala konferencyjna i biuro prasowe, a także trzy kolejne sale wielofunkcyjne, wykorzystywane przede wszystkim jako sale sportowe. Całość zrealizowanych zadań uzupełnia boisko ze sztuczną nawierzchnią posiadające certyfikat FIFA i UEFA, zmodernizowany tor żużlowy, specjalistyczny system monitorowania i nagłaśniania obiektu, górna i dolna obwodnica komunikacyjna, funkcjonalne zespoły szatniowe, hotel dla 74 gości z zapleczem konferencyjnym i sauną , a także parking dla 110 pojazdów. W latach 1994 -1997 modernizacja kosztowała 29,5 mln złotych, zaś kolejny etap modernizacji do roku 2005 zamknął się kwotą 152 mln 314 tysięcy złotych.