Irena Szewińska

Moje wspomnienia o Stadionie Śląskim

To wspaniały stadion z wielką tradycją. Nasi sportowcy – piłkarze, lekkoatleci, żużlowcy zawsze mogli i mogą tu liczyć na wspaniały doping i wsparcie fanów. Trudno sobie wyobrazić, aby tak magiczne miejsce nie było areną EURO 2012. Przecież to na Stadionie Śląskim nasi piłkarze przy wypełnionych po brzegi trybunach i niesieni dopingiem odnosili wspaniałe sukcesy wygrywając mecze, które wydawały się być nie do wygrania. Wystarczy przecież wspomnieć mecz z Anglią wygrany w 2:0 w 1973 roku

Ja również miałam przyjemność rywalizować na tym stadionie i dla mnie okazał się on szczęśliwy. W 1967 roku rozgrywany był tu lekkoatletyczny dwumecz Polska – ZSRR. Wyrównałam wówczas rekord świata w biegu na 200 metrów.

Cieszę się, że po przebudowie Stadion Śląski będzie areną nie tylko piłkarskich zmagań, ale korzystać będą mogli przedstawiciele mojej ukochanej lekkoatletyki. Trzymam za Śląski kciuki i wierzę, że EURO nie ominie tego stadionu.


Irena Szewińska (ur. 24 maja 1946 r.) – polska lekkoatletka. Należy do najbardziej utytułowanych polskich sportowców.

Jest wychowanką klubu sportowego Polonia Warszawa. Zdobywała wielokrotnie medale ważnych światowych imprez lekkoatletycznych – igrzysk olimpijskich (3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe) oraz mistrzostw Europy (10 medali na otwartym stadionie i 3 w hali). W latach 1965-1979 zdobyła też 26 tytułów mistrzyni Polski na 100 m, 200 m, 400 m, w sztafecie 4 x 100 m oraz w skoku w dal.

W latach 1997 - 2009 pełniła funkcję prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Od 1998 jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.